Ha valami igazán mókásat és húsvéti hangulatút akarunk sütni, készítsünk húsvéti nyuszit és bárányt! K. Réka süteménye nem csak mutatós és igazi húsvéti hangulatot áraszt, de elkészítésébe bevonhatjuk akár a kisgyerekeket is. Hiszen melyik kisgyerek nem szeret gyúrmázni!
Elkészítési idő: 2 óra. Látványos sütemény, ami amellett, hogy finom, hangulatos dísze lehet az ünnepi asztalnak is.
Kovász: 7,5 g élesztő, 0,5 dl tej, 1 evőkanál cukor.
Tészta: 30 dkg liszt, 8 dkg zsír, 0,5 dl tej, 2 evőkanál cukor, pici só, 1 citrom reszelt héja; illetve 1 tojás a lekenéshez és mazsola a szemeknek.
1. Elkészítjük a kovászt: meglangyosítjuk a tejet, beletesszük a cukrot és az élesztőt, majd meleg helyen 5-10 perc alatt felfuttatjuk.
2. Egy tálba kimérjük a lisztet, hozzáadjuk a zsírt és a sót, majd összemorzsoljuk. Hozzáadjuk a tejet, a cukrot és a reszelt citromhéjat, és addig dagasztjuk, amíg hólyagosodni kezd. Meleg helyen, letakarva egy órát kelesztjük.
3. Ezután a tésztát két részre osztjuk, feléből nyuszikat sütünk, a másik feléből báránykákat formálunk. A nyuszikhoz megfelelő sütőforma szükséges, a báránykákhoz nem kell forma.
4. A báránykákhoz egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, és azon alakítjuk ki a megfelelő alakzatot. Vagyis mogyorónyi darabokat szaggatunk a tésztából, és sűrűn egymás mellé rakjuk, míg kialakul a bárány teste. Hasonló módon formázzuk a farkát és a lábait, nagyobb darab tésztából kialakítjuk a fejét, és mazsolából szemet teszünk neki. A műveletet addig ismételjük, amíg a tésztánk elfogy.
5. A báránykaalakzatok tetejét lekenjük felvert tojással, 10-15 percet kelesztjük a tepsiben, majd 25 perc alatt készre sütjük.
Jó tudni!
• A közös sütés-főzésnek közösségformáló ereje van, ráadásul jó móka is. A nyuszik, de főleg a báránykák elkészítésébe már az óvodás korú gyerekeket is bevonhatjuk. Édesanyáknak, nagymamáknak javasoljuk, hogy gyerekeikkel, unokáikkal közösen készítsék ezt a süteményt. Az sem baj, ha egyik-másik bárányka nem lesz tökéletes.
Jó étvágyat!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése