2013. szeptember 24., kedd

Ánizsos savanyú uborka és cukkini

Folytatjuk a befőzést, hiszen amíg még lehet a piacokon zöldséget vásárolni, érdemes minél többet tartalékolni télire. Ebben az időszakban lehet vásárolni az apró 5-10 centis uborkát, amiből kiváló ecetes uborka lesz, emiatt Alíz sosem szokott korábban eltenni uborkát. A recept különlegességét az ánizs adja, amivel viszont csínján bánjunk, mert könnyen elfűszerezhetjük vele az uborkát.

Elkészítési idő: 3-4 óra. Noha kissé bonyodalmas az elkészítése, megéri dolgozni vele, hiszen különleges ízvilágú savanyúságot nyerünk. 

4 kg csemegeuborka, 1-2 kisebb cukkini; 
Fűszerek: 1-2 szál sárgarépa, 3-4 szál torma, 1-2 fej hagyma, 2-3 csípős paprika, szemesbors, mustármag, ánizsmag, babérlevél, meggyfalevél; 
Feltöltőlé: 2 l víz, 0,5 l ecet (9 fokos), 2 evőkanál só, 10-12 kanál cukor, 1 kiskanál befőzőpor. 

1. Az uborkát, a csípős paprikát és a cukkinit folyó vízben megmossuk, a cukkinit hosszában kettőbe vagy négybe vágjuk. A sárgarépát, tormát és a hagymát megpucoljuk, megmossuk és szeletekre, illetve karikára vágjuk. 
2. Az uborkát és cukkinit egy tálba halmozzuk. 
3. Közben a vizet az ecettel, sóval és cukorral felforraljuk, majd a tálban lévő uborkára és cukkinira öntjük. 
4. Ha a feltöltőlé már annyira kihűlt, hogy a kezünk bírja, óvatosan letöltjük a zöldségről a levet abba az edénybe, amiben korábban is felforraltuk. 
5. Ezután az üvegek aljára szórjuk a babér- és meggyfalevelet, az uborkákat és a cukkinit szorosan üvegekbe rakjuk, közé tormaszeleteket, sárgarépa- és hagymakarikákat, illetve csípős paprikát szúrunk.
6. A levet ismét felforraljuk és ráöntjük a zöldségekre, majd miután langyosra hűlt, megint letöltjük, az üvegekben lévő uborkára szemesborsot, mustármagot és nagyon kevés ánizsmagot szórunk. 
7. A salátalevet megint felforraljuk, ezúttal belekavarjuk a befőzőport is, majd a zöldségekre töltjük. Az üvegeket lezárjuk és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. 

Jó tudni! 
• Készíthetünk csak cukkinisavanyúságot is. Ebben az esetben a kisméretű példányokat válasszuk, a nagyobbakat pedig hasítsuk félbe vagy négybe. 
• Az ánizs különleges aromájú fűszer, óvatosan használjuk, mert elronthatja az ízharmóniát. Aki nem szereti, ki is hagyhatja.

Jó munkát majd jó étvágyat!

2013. szeptember 23., hétfő

Paradicsomlé

A házi paradicsomlé nem csak finom és egészséges, de elkészíteni is roppant egyszerű. Egyetlen akadálya csupán az lehet, hogy nincs megfelelő eszköz a paradicsomlé sajtolásához. Nos, ez ne okozzon gondot, minden edényüzletben lehet vásárolni paradicsompasszírozót meglehetősen alacsony árban, ráadásul egyszer kell megvenni és évekig tart. Így hát, amíg még lehet a piacokon paradicsomot vásárolni, érdemes megragadni az alkalmat és házilag elkészíteni a paradicsomlét. K. Réka receptje annyira egyszerű, hogy kezdők is próbálkozhatnak vele.

Elkészítési idő: 1,5 óra. A paradicsomlé készítése nagyon egyszerű, érdemes időt fordítani rá, mert a házilag készített paradicsomlé mentes minden adaléktól. 

5 kg paradicsom, só ízlés szerint. 

1. A paradicsomot megmossuk, félbe, negyedekbe vágjuk és paradicsompréssel kisajtoljuk a levét. 
2. A paradicsomlevet egy edénybe főni tesszük, ízlés szerint sózzuk, és kb. 30-35 percet főzzük. 
3. Forrón üvegekbe töltjük, lekötözzük, száraz dunsztba tesszük. 

 Jó tudni! 
• Ha ivólének készítjük, tetszés szerint ízesíthetjük zellerzölddel, babérlevéllel, csípős paprikával.


Jó étvágyat!

2013. szeptember 21., szombat

Gulyáskrém

Nahát, a tegnap rekordot értünk el a nézettséget illetően, ugyanis több mint hétszázan keresték fel a blogunkat és ezzel meghaladtuk a tízezres nézettségi mutatót, ami egy alig háromhónapos blogtól szép teljesítmény. A rekorderedményhez hozzájárult az is, hogy az Alíz zakuszkareceptjét több mint 460-an nézték meg csak a tegnap és 100-nál is többen voltak kíváncsiak K. Réka ketchupreceptjére. A rekordnézettségen felbuzdulva, arra gondoltunk, hogy mielőtt indulna az élet, közzétesszük Alíz pompás gulyáskrém receptjét is, ha valakinek megtetszene és elkészítené, legyen ideje még zöldséget is vásárolni.

Elkészítési idő: 2-3 óra. A gulyáskrém kiváló ételízesítője lehet gulyásoknak, pörkölteknek, tokányoknak, de fogyaszthatjuk szalonna mellé mártogatósként is. 

1,5 kg paradicsom, 8 db kápiapaprika, 8 db paradicsompaprika, 7 db közepes hagyma, 1 fej fokhagyma, 2 db csípős paprika, 1 kiskanál szemes bors, 1 kiskanál szegfűbors, 2 kiskanál köménymag, 1 babérlevél, só és cukor, ízlés szerint, 1 kiskanál befőzőpor. 

1. A zöldségeket megmossuk, megpucoljuk, feldaraboljuk, majd egy fazékban, lefödve, közben többször is megkavargatva puhára főzzük. 
2. Ezután zöldségpasszírozón vagy ennek hiányában szitán átpasszírozzuk. 
3. Az így nyert zöldségpépet feltesszük főni, hozzáadjuk a gézbe kötött fűszereket, majd lassú tűzön addik főzzük, amíg krémes állagú lesz. Az utolsó tíz percben ízlés szerint sózzuk és cukrozzuk, belekavarjuk a befőzőport, majd forrón üvegekbe szedjük, ledugaszoljuk és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. 

Jó tudni! 
• Ha nem akarjuk, hogy csípős legyen a gulyáskrémünk, egyszerűen hagyjuk ki belőle a csípős paprikát.

Jó étvágyat!

2013. szeptember 20., péntek

Ketchup

Alig akad gyerek, aki nem szeretné a ketchupot és alig akad édesanya, aki ne aggódna amiatt, hogy túl sokat fogyaszt belőle gyermeke. Mit lehet tenni ebben az esetben? Mert teljesen letiltani a gyereket a ketchupról butaság, mivel minden alkalmat meg fog ragadni, hogy még többet fogyasszon. Hát azt, hogy kínáljunk a gyereknek valami jobbat, valami finomabbat. Például készítsük el K. Réka isteni ketchupját. 

Elkészítési idő: 2-3 óra. A ketchupot főleg a gyerekek kedvelik, ezért érdemes házilag készíteni. 

2 kg paprika, 2 kg kápiapaprika, 2 kg paradicsompaprika, 2 nagyobb zeller, 1 l paradicsomlé, só, bors, cukor, ecet. 

1. A zöldségeket megmossuk, megpucoljuk és húsdarálón ledaráljuk. 
2. Feltöltjük házi paradicsomlével, és főni tesszük. Addig főzzük, amíg a zöldségek jól megpuhulnak.
3. Még forrón szűrőn áttörjük, így a héj fennmarad, és tiszta, húsos sűrítményt kapunk. 
4. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, illetve cukorral és ecettel ízesítjük, majd visszatesszük a tűzre, 10 percet főzzük. 
5. Üvegekbe töltjük, pici szalicilt teszünk a tetejükre és lekötözzük. 
6. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. 

Jó tudni! 
• A ketchupot úgy is készíthetjük, hogy a hozzávalókat nagyobb darabokra vágva egy fazékban összefőzzük, és passzírozó gépen átpasszírozzuk.

Jó étvágyat!

2013. szeptember 18., szerda

Töltött padlizsán

A padlizsán elkészítésének sokféle módja van, vidékünkön mégis a padlizsánkrém különféle változatai a legkedveltebbek. Az alábbiakban Köllő Réka egy nem szokványos elkészítési módozatát ajánlja, ezúttal nem krém készül a padlizsánból, hanem darált hússal betöltve egy laktatós főétel.

Elkészítési idő: 1 óra. A padlizsán felhasználásának új lehetősége lehet azok számára, akik mostanig csak krémnek vagy kirántva ismerték ezt a zöldséget. 

2 egész padlizsán, 25 dkg darált hús, olaj, reszelt sajt, só, bors, 3-4 evőkanál ketchup, mediterrán fűszerkeverék (oregánó, bazsalikom, kakukkfű, majoránna, rozmaring). 

1. Kevés olajat felforrósítunk, beletesszük a darált húst, és fehéredésig pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, feltöltjük kevés vízzel, és puhára pároljuk. 
2. Megmossuk a padlizsánt, a szárát eltávolítjuk, majd hosszában kettőbe vágjuk. Egy kiskanál segítségével kivájjuk a húsát úgy, hogy vékony peremet hagyunk. 
3. A kikapart padlizsándarabokat kockára vágjuk és sós vízben megpároljuk. 
4. A párolt húst, a padlizsánt és a ketchupot egy tálban összekeverjük, ízlés szerint fűszerezzük, majd megtöltjük vele a padlizsánokat. 
5. Előmelegített sütőben 20-25 perc alatt megsütjük. 
6. Sajtot reszelünk a tetejükre, majd visszatesszük a sütőbe, amíg a sajt ráolvad. Tejföllel, ketchuppal, tálaljuk.

Jó étvágyat!

2013. szeptember 16., hétfő

Székely Konyha - Szeptemberi lapszemle

Hamarosan kézbe vehetik az olvasók a Hargita Népe mellékleteként megjelenő Székely Konyha legfrissebb, szeptemberi lapszámát, amelyben minden eddiginél nagyobb teret szenteltünk a befőzéseknek. Egyébként erről szól Jánossy Alíz felelős szerkesztő vezércikke is.
Az Aktuális rovatunkban Burján Rita az ősz ízeit kínálja, többek közt a képen látható, Simonfi Ildikó készítette fürjtojással töltött fasírtot is, a különleges ízesítésű padlizsánkrém, a gazdag tarhonyaleves és natúr csirkemell mellett, amihez joghurtban párolt almát ajánl körítésnek.
Az Esemény rovatban Jancsó Katalin számol be röviden a katrosai gombásztáborról, ahonnan el is hozta a két legjobb gombasavanyúság receptjét. Így többek közt a képen látható Mónika sült paprikás - és Nagypapigomba savanyúságát.
A Befőzés rovatban Simonfi Ildikó kínál jobbnál jobb recepteket, így a lecsó, a paradicsompaprika paradicsomos lében, zöldségköret télire és a somlekvár nyersen receptjét olvashatják. 
Köllő Réka kimondottan őszies jellegű főételeket kínál vasárnapokra és egyéb ünnepi alkalmakra a Szeptemberi ajánlatunk című rovatban. A képen látható cukkinis csirke mellett megtudthatják, hogyan készül a kukoricás csirkemell, a töltött őzlábgomba és a szűzérme roston.
Gyümölcsös desszerteket kínál Molnár Réka a Desszert rovatban, a szilvás kosárkákat és a házi nektárt érdemes kipróbálni.
A Födögető rovatban Bartók Bertalan nyugdíjas erdész osztja meg gonodalatait Jancsó Katalinnal arról, miért érdemes paradicsomlét készíteni. Természetesen elárulja a paradicsomlé készítésének fortélyait is.
A képen látható ordás töltike receptjét - ami egy hagyományos pásztorétel - Jancsó Katalin a Nagyanyáink konyhája rovatban ajánlja a salátakrumplileves receptje mellett.
Molnár Réka pedig a képen látható töltött cukkinikorongok mellett az almás sárgarépafőzelék és nektarinos morzsasüti receptjét is megosztja a Vegetáriánus rovatban.

Vegyék, olvassák a Székely Konyhát és legfőképp süssenek-főzzenek belőle!

2013. szeptember 13., péntek

Vegyes zakuszka (nagy adag), zakuszkakészítési fortélyokkal

Ki nem főzött még idén zakuszkát? Épp itt az ideje! Még olcsón hozzá lehet jutni mindenféle alapanyaghoz és úgy igaz, nagy munka, de megéri. Főleg azért, mert a téli zimankós napokon felbontva egy üveg zakuszkát, a nyár ízeit idézzük meg. A nagyszerű, örmény eredetű zöldségpasztának többféle változata ismert, Székelyföldön minden családnak megvan a saját jól bevált receptje. Az alábbi nagy adagot Alíz készítette, most éppen így, mert rendszerint minden évben csiszol valamit az eredeti recepten. Ugyanis a zakuszkának nincs "kőbevésett" receptje, egyáltalán nem baj, ha egyik vagy másik alapanyagból kicsivel több vagy kevesebb kerül bele. Lényeg, hogy az ízek harmóniában legyenek, s ha a készítőjének ízlik, akkor más is szívesen fogja fogyasztani.

Elkészítési idő: 6-8 óra. Az örmény konyhából átvett zöldségpaszta isteni reggeli vagy vacsora lehet egy csésze teával, de kitűnő tízórai az iskolás gyerekeknek is.
6 kg paprika (vegyesen: paradicsompaprika és kápia) 1,5 kg sárgarépa, 1,5 kg hagyma, 1 kg erdei gomba (minél többféle, annál jobb), 2 csésze fejtett bab, 2 kg padlizsán, 2 l paradicsomlé, 1 l olaj, néhány szem bors, 1-2 babérlevél, só, cukor, 1 kávéskanálnyi befőzőpor.

1. A gombát sós vízben megfőzzük, leszűrjük majd vékony csíkokra vágjuk. A paprikaféléket és a padlizsánt megsütjük, lehéjazzuk. A padlizsánt pépesre zúzzuk, a magházától megtisztított paprikaféléket csíkokra vágjuk. A fejtett babot előfőzzük. 
2. A sárgarépát és a hagymát megpucoljuk, előbbit nagy lyukú reszelőn lereszeljük, utóbbit ledaráljuk, majd mindkettőt az olajban megdinszteljük. 
3. Ha a sárgarépa megpuhult, hozzáadjuk a csíkokra vágott gombát és paprikát, majd rendre a padlizsánt, a babot és a babérlevelet. 
4. Miután felfőtt, hozzátöltjük a paradicsomlevet, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, ha savanyúnak találjuk, kevés cukrot is adhatunk hozzá. 
 5. Miután az olaj feljött a tetejére, hozzákavarjuk a befőzőport. 
6. Forrón üvegekbe rakjuk, ledugaszoljuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Zakuszkakészítési fortélyok
A zakuszkafőzés meglehetősen időigényes, fárasztó munka, ezért soha ne lássunk hozzá egyedül, és lehetőleg ne készítsük hétköznap, amikor egyéb fontosabb elfoglaltság is adódhat. Hétvégén viszont, akár piknikezéssel oldott „családi vállalkozásban” is elkészülhet a zakuszka, melynek során az ügyes háziasszonynak csupán meg kell szerveznie és felügyelnie a munkálatokat. A grillezést kedvelő férfiak többnyire örömmel bevállalják a padlizsán és a paprikafélék sütését, de már az óvódás korú gyermekek is szívesen segítenek a zöldségfélék pucolásában, mosásában, darabolásában és őrölésében. Fontos, hogy a család minden tagjának a képességüknek megfelelő feladatot adjunk, hogy sikerélményük legyen a közös munka során. Tehát egy péntek délutáni vagy szombat délelőtti piknikezés során megsütjük a padlizsánt és a paprikaféléket, megpucoljuk a hagymát, sárgarépát, tököt, gombát, kibontogatjuk a zsenge paszulyt, aztán másnap vagy délután mindent egy fazékba rakunk, és megfőzzük a zakuszkát. A siker érdekében azonban nem árt betartani néhány egyszerű szabályt. 
• Nagyon fontos, hogy ép, jó minőségű zöldséget használjunk a zakuszkához, mert ez a siker záloga. 
• A padlizsánt gyorsabban megpucolhatjuk, ha a megsült zöldség egyik oldaláról lehúzzuk a héját, majd egy evőkanál segítségével kikaparjuk a héjból a fehér húsát. 
• A padlizsán levét csepegtessük le, mielőtt összezúznánk és beletennénk a zakuszkába. 
• A paprikát nem kötelező megsütni, nyersen, ledarálva is belefőzhetjük a zöldségkrémbe. Számoljunk viszont azzal, hogy ez meghosszabbítja a fövési időt, ráadásul a paprika héja nehezen fő meg és emészthetetlen. A paprika héja gyomorégést okozhat az érzékenyebbeknél. 
• A sült paprikát le is darálhatjuk, ha krémesebben szeretjük a zakuszkát. 
• Bármilyen zakuszkába tehetünk cukkinit vagy tököt, mert a semleges ízű zöldség szaporítja a zöldségkrémet. 
• Erdei gomba helyett használhatunk termesztett gombát is. 
• Paradicsomlé helyett használhatunk paradicsompürét is, ebben az esetben viszont kevés vízzel hígítsuk fel. 
• A zakuszka főzés közben könnyen leragadhat, ezért gyakran kavargassuk meg. Ha netán mégis megtörténne, hogy ne legyen odakozmált íze a zakuszkának, töltsük át egy másik edénybe, és figyelmesebben folytassuk a főzést. Az odakozmált zöldséget az edény aljáról hamulúggal távolítsuk el. 
• Minden esetben várjuk meg, hogy az olaj jöjjön fel a zakuszka tetejére, mert ez jelzi azt, hogy teljesen kifőtt. Ha erre nem fordítunk gondot, megromolhat a zakuszkánk. 
• Nagyon fontos, hogy frissen mosott, száraz üvegekbe rakjuk a zakuszkát, ellenkező esetben megromolhat. 
Jánossy Alíz

Jó munkát, majd jó étvágyat az elfogyasztásához!